sobota, 23 kwietnia 2011

regulacja w klimatyzacji

Kontrola nad funkcjami takimi jak: regulacja temperatury, ciśnienia czynnika chłodniczego, uruchamiania i kontroli procesów odszraniania, automatycznej zmiany wartości temperatury w zależności od pory dnia, kontroli stanu zaszronienia parownika, ilości i kolejności włączania sprężarek, przypisana została układom mikroprocesorowym.
   Dzisiejsze systemy sterowania pracą urządzeń klimatyzacyjnych obok funkcji podstawowych - regulacja zadanych wartości, mają za zadanie automatyczne przekazywanie danych z informacją o pracy urządzeń poprzez linie telefoniczne, komunikatami SMS, e-mailem, przez internet do centrali serwisowej. Takie rozwiązania zostały podyktowane potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa składowanych towarów w instalacjach chłodniczych, polepszeniem komfortu warunków klimatycznych w biurach, laboratoriach, komorach specjalistycznych.
   Inwestor zostaje dziś odciążony, od problemów związanych z eksploatacją i obsługą układów klimatyzacji. Te obowiązki przejmuje profesjonalny serwis, posiadający wymaganą wiedzę i wyposażony we właściwy sprzęt.
   Przykładem kompleksowego zastosowania automatyki w chłodnictwie, klimatyzacji i wentylacji jest montowany przez firmę SYSTHERM system sterowania i monitoringu NEWEL i NEWEL 2. Podstawowymi elementami systemu są elektroniczne sterowniki wykorzystujące mikroprocesorowe układy sterowania. Muszę przerobić klimatyzator aby chłodził do 10 stopni. Wiem że było już trochę tematów na ten temat na forum. Chcę go tak przerobić aby jak najmniej grzebać w jego wnętrznościach. Zastanawiałem się czy gdybym zmienił termistor NTC (czujka temperatury) na inny, czy wtedy w zależności od dobranej oporności termistora klimatyzator powinien działać na niższe temperatury Skoro wiesz, że takie tematy już były, to pewnie je czytałeś. I pewnie wiesz jakie mogą być konsekwencje przeróbki. Możesz sobie zamienić termistor, czy nawet zamontować termostat pokojowy, ale czy uzyskasz 10*C lub na jak długo to inna sprawa. Mogą one zarządzać procesami w układach chłodniczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. W układach chłodniczych, komorach, przechowalniach, magazynach sterują: 


• temperaturą,
• ciśnieniem skraplania i parowania,
• wilgotnością względną powietrza,
• zmianą punktu pracy w zależności od pory dnia,
• przesyłaniem danych pochodzących ze sterowanego obiektu do centrali serwisowej,
• zgłaszaniem alarmu o nieprawidłowej pracy urządzeń.

   W klimatyzacji, gdzie wymagane jest zapewnienie optymalnych warunków pracy zarówno dla personelu, jak i urządzeń technicznych zarządzają:
• kontrolą i regulacją poziomu temperatury pomieszczeń,
• pomiarem i korekcją wilgotności powietrza w pomieszczeniach,
• pomiarem stężenia gazów szkodliwych,
• alarmowaniem o wszelkich zmianach parametrów, różniących się od wartości zadanych,
• prawidłową reakcją umożliwiającą przywrócenie pracy układów do wartości zadanych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz