czwartek, 16 sierpnia 2012

Oferta przeznaczona do wentylacji biur, domów, mieszkań


Nazwa produktu/typoszeregu: Kompaktowa centrala wentylacyjna Schulbox 750 H

Nazwa producenta: Grupa Rosenberg

Dane techniczne:Maksymalna wydajność powietrza: do 750 m3/h (30 osób x 25 m3/h)
Napięcie zasilania: 1 x 230 V / 50 Hz
Przyłącze kanału: 315 mm
Długość:  1950 mm
Wysokość: 2020 mm
Głębokość: 500 mm
Masa: 380 kg
Izolacja obudowy: 60 mm
Poziom ciśnienia akustycznego w odległości 1 m: 35 dB(A)
Klasa filtracji: F5/F7

Atesty, aprobaty, certyfikaty, CE itp. (nazwy i numery):Deklaracja zgodności

Zastosowanie produktu: Urządzenie przeznaczone jest do szkół, przedszkoli i uczelni, do wentylacji sal szkoleniowych i konferencyjnych.

Opis produktu centrala wentylacyjna:Energooszczędny system wentylacyjny Schulbox 750 H wykorzystuje wentylację wyporową, dzięki czemu wymiana powietrza jest zawsze na najwyższym poziomie, daje uczucie komfortu, a przepływ powietrza nie jest odczuwalny. Centrala została wyposażona w wymiennik płytowy przeciwprądowy, dzięki czemu odzysk ciepła przekracza 90%.
Silniki EC zastosowane w wentylatorach umożliwiają dostosowanie parametrów pracy do aktualnego zapotrzebowania. Wewnętrzny układ regulacji współpracuje z czujnikiem CO2.
Bezramowa konstrukcja obudowy centrali wentylacyjnej, z panelami pokrytymi podwójną blachą stalową, zapewnia (dzięki izolacji grubości 60mm) bardzo dobre właściwości izolacji cieplnej i tłumienia dźwięków. W połączeniu z wbudowanymi tłumikami akustycznymi dla powietrza nawiewanego i wywiewanego zachowane są zalecane wartości tłumienia dźwięków wynoszące dla sal lekcyjnych 35 dB(A).
Centrala posiada klasą sprawności energetycznej A+ (zgodnie z niemiecka dyrektywą RLT 01).

montaż klimy

Z powodu upałów naszła mnie chęć na instalacje klimatyzacji. Po kilkudniowej lekturze różnych forów zdecydowlem się że będzie to intalacja typu split (raczej jakiś "chińczyk" za 800 - 900zł). Klimatyzacje na pewno będe montował sam, bo z tego co widze koszty instalacji przewyższają koszt klimatyzacji (od 700 do 1500 zł!!!). Wygooglowałem 2 poradniki, dokładnie taki i taki. Co o tym sądzicie? Czy ma to sens? Czy ktoś z was coś takiego montował? Poradniki zmieszczone w Twoim poście dotyczą zestawów klimatyzatorów z przewodami w komplecie „do samodzielnego montażu” ale nie wszystkie zestawy mają dołączane przewody chłodnicze. Dodatkowo takie gotowe zestawy mają jedną długość. 
Jeśli przewodów nie będzie to musisz sobie „załatwić” te pare metrów – problem w tym, że są sprzedawane przeważnie na kręgi a nie na metry. Do tego będziesz musiał się zaopatrzyć w 1) obcinak krążkowy do rur miedzianych [ogólnodostępny w sklepach technicznych/castoramach/allegro] oraz 2) kielicharkę/kielichownicę aby wyprofilować końcówki rurek – tu problem bo profesjonalna jest droga jak na jednorazowy montaż – ja kupiłem z kilkadziesiąt PLN taką „wkręcaną” z Allegro podczas gdy te lepsze wytłaczają końcówkę rurki w formie [upraszczając :)]. Na tańszej traci jakość kielicha. 
Proponuje abyś wykonał wszelkie kucia, wiercenia, wieszania, połączenia chłodnicze i elektryczne, odpływ sam [zakładam, ze trochę coś „grzebiesz”] natomiast na uruchomienie [potrzebna pompa próżniowa] znalazł w ramach „fuchy” jakiegoś instalatora. Można przedmuchać czynnikiem [jak w linkach przedstawione] ale zawsze ubywa trochę czynnika. Mi uruchomił serwisant i dobrze bo okazało się, że jest nieco mniej czynnika i trzeba było uzupełnić. 
Koszt ww opcji to ok. 150PLN za narzędzia [można potem odsprzedać] + dla serwisanta ale tu nie wiem ile PLN? - dla niego to pół godziny roboty + dojazd więc 100 – 200PLN?

I jeszcze pomyśl czy nie warto czasem kupic multisplita z 2 jednostkami wewnętrznymi - ja właśnie załuję, że tego nie zrobiłem - ale to zależy od mieszkania/domu.  A jeżeli kupiłby zestaw już z rurkami to koszty za narzędzia odpadają ? ;D. Aha i napewno będe musiał kupić 2 klimatyzatory (mieszkam w domku jednorodzinnym więc potrzebuje jeden na parter i jeden na pierwsze piętro), wię c czy w tym przypadku dobrym wyborem byłby ten multispit? Cz jest on tak samo wydajny jak dwie odzielne klimatyzatory Łączniki występują - skręcane (tyle że po zastosowaniu takich zlaczek pod parownikiem moze byc problem z zapieciem go na zaczepy blachy montazowej + sa to kolejne miejsca laczen podatne na nieszczelnosci - najlepiej przedluzyc rurki dolutowujac lutem twardym :) ). 
Podejście jednostki zawsze mają w jednym miejscu. Stojąc frontem do jedn. wewn. wiszacej na scianie rury ze sciany musza wychodzic w lewym dolnym rogu klimatyzatora. Podlaczenia znajduja sie mniej wiecej w polowie szerokosci klimatyzatora (zalezne od marki i mocy - raz blizej srodka raz dalej ale zawsze w okolicy; instalacje zawsze nalezy przewidywac ok 20 cm dluzsza niz srodek szerokosci parownika). 
Co do mocowania konsoli pod skraplacz. 
Ja stosuję w takim przypadku kołki rozporowe 12x240/260 na klucz 13 i wokół dolnych kołków na grubość styropianu można zastosować tulejkę dociętą z rurki pcv 1/2" (biała do zimnej wody na klejenie nie zgrzewanie ;p - firmy Nibco bądź USMetrix cienkościenna - koszt w markecie 5 pln /3m) stosowanej do odprowadzania skroplin - zdaje egzamin wzorowo. 
Natomiast jeśli ciężar agregatu nie przekracza 40 kg (2,1-3,5 kW) nie zastosowanie takich tulejek nie wiąże się z zapadaniem styropianu - wystarczy wyczucie w dokręcaniu kołków mocujących konsolę.